A. Electrohydrodynamic analogy
Matematická analogie mezi zákony proudění:
- elektrického náboje v elektrickém vodiči,
- proudění vody v pórovitém prostředí.
Tato analogie je tak dána shodou Darcyho zákona při ustáleném proudění podzemní vody v průlinovém prostředí a Ohmovým zákonem. Proto rozdíl piezometrického napětí (H) je analogický rozdílu elektrického napětí (U), koeficient filtrace (k) (měrná hydraulická vodivost) je analogický s el.konduktivitou (“pí”) (měrnou elektrickou vodivostí) a objemový průtok (q) elektrickému proudu (i).
Tato analogie byly známa již Kirchhoffovi, Maxwellovi aj.. Na možnost praktického využití elektrohydrodynamické analogie při modelování proudění podzemních vod a při řešení hydrauliky podzemních vod, např. ustáleném podtékání vod pod vodními hrázemi ukázal Pavlovskij (1919 – 1922), kdy použil plošné elektrické modely EGDA.
V 50.letech sestavil na základě této analogie Lukijanov tzv. hydrointegrátor, pro řešení řady technických úloh. V této době doc. V.Hálek z Výzkumného ústavu vodohospodářském v Brně, založil laboratoř pro řešení hydrodynamických úloh např. při analýze obohacování zásob podzemních vod ze štěrkoven z oblasti Tlumačov. Při výpočtech využil jím sestavených zařízení využívajících hydraulické i elektrodynamické analogie. .
Při modelování se používaly elektrovodivé papíru o různé vodivosti, a na elektrickém integrátoru (odporovokapacitní síti). Metody modelování s využitím e.a. získali široké použití při řešení úloh skalárného pole v podmínkách platnosti lineárního odporového zákona (proudění podzemní vody, difúze, průnik tepla, laminární proudění plynu apod.).
Postupně byly použity v USA i SSSR kombinované odporové sítě, které umožnily řešit i nestacionární úlohy. V ČSR byl postaven ve VÚGI Brno (Bohm-Landa) 1975 – 1978 největší integrátor při projektování podzemních zásobníků plynu.